Odnawiamy meble – kilka wskazówek jak odnowić stare meble

2021-04-19

Odnawiamy meble – kilka wskazówek jak odnowić stare meble

Czasem, czujemy potrzebę zmiany, zmiany wystroju mieszkania czy zmiany mebli w pokoju, nie oznacza to wcale wielkich nakładów finansowych. Przy niewielkim nakładzie pracy własnej możemy nadać wnętrzu oraz starym meblom nowego charakteru. Oto kilka przydatnych wskazówek jak odnowić stare meble.

Renowacja w domu?

Przy odrobinie kreatywności, możliwa jest renowacja zarówno mebli tapicerowanych, jak i mebli drewnianych. Renowacja mebli drewnianych zazwyczaj polega na pokryciu elementów odpowiednimi środkami. Nie znaczy to, że odnawianie mebli tapicerowanych jest trudne.

Zanim zaczniemy

Odpowiednie przygotowanie mebla, jak i narzędzi to podstawa. Zanim jednak zaczniemy, zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać, dzięki temu kupimy odpowiedni lakier, farbę czy inne materiały. W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć podłogę. Folia lub karton to odpowiednie materiały do tego. Będziemy potrzebować także odpowiedni wałek i pędzel, drobnoziarnisty papier ścierny, a także taśmę zabezpieczającą. Nie zapomnijmy o własnej ochronie, jaką są rękawiczki.

Etapy

Prace renowacyjne dzielimy na kilka etapów, dzięki czemu możemy uporządkować pracę. Tak uporządkowane etapy przebiegają szybciej i sprawniej. Rozplanowanie prac na etapy także pozwoli na osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego.

Przygotowanie powierzchni

Przy odnawianiu mebli drewnianych, przygotowanie powierzchni głównie polega na usunięciu starej farby oraz naprawie ubytków. Najprostszym sposobem na usunięcie starej farby, jest zeszlifowanie jej papierem ściernym, bądź wykorzystanie do tego szlifierki. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich sprzętów praca będzie szybsza i przyjemniejsza. Jeśli na powierzchni mebli widzimy niewielkie dziurki, prawdopodobnie mamy do czynienia ze szkodnikami. Spryskajmy powierzchnię mebla odpowiednimi środkami chemicznymi i zostawmy na kilka godzin. To powinno rozwiązać problem. Gdy już pozbędziemy się szkodników, wszelkie dziurki i ubytki usuwamy przy pomocy masy szpachlowej. Na rynku dostępne są masy szpachlowe w różnych kolorach, dzięki temu masa szpachlowa będzie idealnie dopasowana do koloru mebla.

Odpowiedni sposób

Jest kilka sprawdzonych sposobów renowacji mebli. Dobór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań. Najczęściej stosowanymi metodami odnawiania mebli są, lakierowanie, woskowanie lub malowanie różnymi typami farb, a także oklejanie mebli.

 • Woskowanie - Jedna z najstarszych metod odnawiania mebli drewnianych. Metoda wykorzystywana po uprzednim usunięciu farby z mebli. Woskowanie doskonale zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią. W ofercie znajdziemy nie tylko woski bezbarwne, ale o kolorowe preparaty.
 • Lakierowanie – Popularna i prosta metoda renowacji mebli drewnianych. W procesie lakierowania kluczowe jest odpowiednie zmatowienie powierzchni, dzięki zmatowieniu powierzchni, lakier doskonale utrzymuje się na powierzchni mebla. Przed lakierowaniem dobrze jest także położyć podkład, dzięki czemu powierzchnia jest bardziej odporna na wilgoć i ścieranie.
 • Farby - Renowacja mebli przy użyciu farb jest również popularna. Tu jednak trzeba się zastanowić, jaką farbę wybrać. W ofercie dostępne mamy farby kredowe oraz farby akrylowe. Wybór odpowiedniej farby zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.
  • Farba akrylowa — uważana za jedną z najtrwalszych dostępnych na rynku, idealnie sprawdzi się podczas całkowitej metamorfozy mebli. Farba ta jest mocno kryjącą, dostępna jest także w różnych kolorach. Farbę tą charakteryzuje wysoka trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, co oznacza, że można stosować ją wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Farba kredowa — dzięki zastosowaniu farby kredowej możemy uzyskać efekt postarzania mebli. Farba kredowa pozwoli nam na uzyskanie drobnych przetarć, pęknięć, lub zmatowienie części produktu. Minusem farby kredowej jest jej trwałość.
  • Okleina — w szybki i prosty sposób możemy nadać meblu nowoczesny styl, a także ukryć ubytki uszkodzonych mebli. Jest wiele dostępnych na rynku oklein, znajdziemy w nich te nowoczesne, jak i okleiny ze wzorem. Dzięki temu dopasujesz okleinę idealnie do mebla. Zanim jednak okleimy mebel, należy go dokładnie umyć wodą z płynem i odtłuścić. Musimy także dokładne dociąć okleinę. Następnie musimy zdjąć warstwę zabezpieczającą przed nałożeniem na powierzchnię mebla. Powstałe pęcherzyki powietrza trzeba usunąć za pomocą ściereczki a dociętą wcześniej okleinę, przykleić na kej bądź zgrzać na ciepło przy pomocy żelazka.

Renowacja mebli tapicerowanych

Odnowienie takich mebli w zaciszu domowym, jest możliwe, jednak jej wykonanie bardziej skomplikowane niż w przypadku mebli drewnianych. Do tego będą nam potrzebne następujące rzeczy:

 • Nowa tkanina
 • Taśma bawełniana w kolorze nowego obicia
 • Nóż tapicerski
 • Śrubokręt
 • Nożyczki
 • Kombinerki
 • Zszywacz elektryczny lub ręczny
 • Odpowiedniej wielkości zszywki

Etapy renowacji mebli tapicerowanych

Zaczynamy od usunięcia starej tapicerki. Kolejnym etapem jest docięcie nowej tkaniny. Musimy pamiętać, aby przy docinaniu tkaniny, pozostawić kilka centymetrów zapasu. Jeśli przytniemy zbyt mały kawałek, tkanina pójdzie na zmarnowanie i do niczego nam się nie przyda. Ostatnim etapem jest przyszycie materiału do odnawianego mebla tapicerowanego. Zostaje nam już tylko przypięcie taśmy bawełnianej na łączeniach i gotowe.
 

Odnawianie mebli nie jest trudnym zadaniem. Przeczytaj podane wskazówki i odmień swoje wnętrze niewielkim kosztem.

Do góry