Wybieramy ekspres do kawy

2021-02-26

Nadejdzie taki czas w życiu prawie każdego człowieka, że zdecyduje się na zakup ekspresu do kawy. Zwłaszcza w życiu tak zwanych kawoszy, chcących czegoś więcej niż kawa sypana. Zapoznaj się z tą odrobiną wiedzy i dobierz odpowiedni ekspres do kawy.

Jakie ekspresy mamy na rynku?

Na rynku dostępne mamy następujące rodzaje ekspresów do kawy. Ekspresy przelewowe, ekspresy ciśnieniowe. Do ciśnieniowych zaliczamy także kawiarki, ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne i ekspresy automatyczne. Każdy rodzaj ekspresu jednak ma swoje plusy i minusy.

Działanie ekspresów przelewowych

Jest to proste urządzenie składające się z pojemnika na kawę, dzbanka, filtra oraz płyty grzewczej. Jego zaletą jest prostota użytkowania, ale ma on ograniczone możliwości. Wszystko, co trzeba zrobić, to wsypać zmieloną kawę, wlać wodę do zbiornika i nacisnąć przycisk, i już po kilku minutach możemy cieszyć się ciepłą, pyszną kawą. Zaletą jest płyta grzewcza, dzięki czemu kawa będzie cały czas ciepła.

Półautomat (kolba) czy automat?

Niewątpliwymi zaletami ekspresów automatycznych jest, prostota obsługi, niewielki czas przygotowania pysznej kawy oraz możliwość używania kaw ziarnistych, jak i mielonych. Również zaletą jest wbudowany młynek do kawy, więc warto zakupić kawę ziarnistą i cieszyć się idealnym smakiem świeżo zmielonej kawy. Taki ekspres to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce każdego ranka poświęcać czasu na przygotowanie kawy. I tu dochodzimy do największej wady takiego urządzenia, mianowicie ceny. Ceny ekspresów wahają się od 1000 złotych do aż 12000 tysięcy złotych.

Półautomat

Ekspresy półautomatyczne są znacznie tańsze. Tu do zrobienia dobrej kawy warto mieć podstawową wiedzę baristyczną. W takim ekspresie mamy znaczny wpływ na ostateczny smak kawy, w ekspresie automatycznym niestety takich możliwości po prostu nie mamy. Dodatkowo mamy szansę na pogłębienie wiedzy i umiejętności baristycznych. Wadą tego urządzenia jest brak wbudowanego młynka do kawy, a także konieczność pilnowania czy urządzenie wymaga odkamieniania i czyszczenia. Ekspres automatyczny co jakiś czas odkamienia się i czyści sam.

Czas na decyzję!

Wiemy już jakie wady mają ekspresy przelewowe, półautomatyczne i automatyczne. Jeśli co rano chcemy mieć parzoną wyśmienitą kawę, zastanówmy się nad ekspresem automatycznym. Jeśli zdobywanie wiedzy baristycznej i satysfakcja z robienia coraz to lepszej kawy nie przerażają cię? Ekspres półautomatyczny to rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Do góry